yükleniyor...

Otellerde Konaklama Alternatifi

Alternatif konaklama, basitçe ' resmi veya organize konaklama sektörü dışında mevcut olan tüm bu konaklama türleri ' olarak tanımlanabilir . Bu kuruluşlar, oda kahvaltı ve konukların ihtiyaç duyduğu bazı temel hizmetleri makul bir fiyata sunar.

Alternatif bir konaklama yeri, böylece kullanıcılarına uyku alanı ve mütevazı yiyecekler sunuyor. Büyük bir grubun ihtiyaçlarını karşılayan belirli özellikler vardır.

Sıradan seyyahların esenliği için inşa edilen saraylar , dharmshalalar , dak bungalovlar, devreler, evler, teftiş bungalovları, zaviyeler, gençlik yurtları, yatri niwalar , orman zâviyeleri gibi lojmanlar alternatif konaklama örnekleridir.

Saray/Dharmşala
Bu konaklama tesisleri çoğunlukla popüler hac yerlerinde bulunur. Genellikle sosyal yardım kuruluşları, sosyal kuruluşlar ve hatta devlet tarafından inşa edilirler ve cüzi bir ücret karşılığında temel güvenlik ve uyku tesisleri sağlarlar.

Dak Bungalov/Devre Evi
Bu konaklama birimleri uzak bölgelerde ve güzel manzaralı yerlerde bulunmaktadır. Tüm bu özellikler, eskimeyen bir çekiciliğe ve eski bir dünya misafirperverliğine sahip olmanın yanı sıra, trafiğin yoğunluğunun yanı sıra cazibenin bir parçasını oluşturan özel bir mutfağa sahiptir. Genellikle bunlar uzak bölgelerdeki tek konaklama yerleridir.

Pansiyon/Pansiyon
Orman evleri, şehir merkezinden uzakta veya uzak bir yerde bulunan mütevazı otellerdir. Bunlar, temiz ve konforlu odalar, yiyecek ve içecek (F&B) hizmetleri gibi standart olanaklar sunan kendi kendine yeten kuruluşlardır.

Pansiyonlar, genellikle hafta sonları gibi belirli bir zaman diliminde veya belirli bir kalış süresi için konaklama ve yemek sağlayan kuruluşlardır.

Gençlik Pansiyonu
Hem kırsal hem de kentsel alanlardan gelen gençler, eğitim, macera ve eğlence gibi çeşitli nedenlerle seyahat etmektedir. Yüksek otel kiralarını karşılayamayan hareket halindeki gençlere hitap etmek için gençlik pansiyonları kuruldu.

Bir gençlik yurdu genellikle ortak banyo ve kafeterya tesisleri ile düşük maliyetli yurt konaklaması sağlar. Ayrıca kendi yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz mutfaklar da sağlayabilirler.

Yatri Niwas
Bir yatri niwas, şehirlerdeki yerli turistlere düşük maliyetli, self servis konaklama sağlar. Vurgu mütevazı konfor ve satın alınabilirlik üzerindedir. Bunlar genellikle insanlar tarafından yerler arasında seyahat ederken kısa molalar sırasında veya mütevazı bütçeli ailelerin uğrak yeridir.

Bu mülkler tarihi, kültürel ve doğal alanlarda bulunmaktadır.

Kamp Alanları/Turist Kampları
Kamp alanları normalde şehirlerin içinde açık alanlarda bulunur. Su, elektrik ve tuvalet ile birlikte park yerleri sağlarlar. Kamplar, hizmetlerin kalitesi ve maliyeti ile ilgili belirli düzenlemelere uymak zorundadır ve belediyeler tarafından kurulur.

Demiryolu/Havaalanı Emekli Odaları
Bir dinlenme odası, transit yolcuların rahatlığı içindir. Bunlar büyük bir tren istasyonunda ve iç ve dış havaalanlarında bulunmaktadır. Dinlenme odalarının makul fiyatlara temin edilmesini sağlarlar ve genellikle klimalıdırlar. Bunun için rezervasyon istasyon şefi veya havalimanı müdürü aracılığıyla yapılır.

Temiz sanitasyon tesisleri ile donatılmıştır ve bir ücret karşılığında F&B tesisleri içerebilir.

Misafir Konaklama Ücreti
Ücretli misafir (PG) konaklama, çeşitli destinasyonlarda bireysel haneler tarafından sunulan kurumsal olmayan bir konaklamadır. Goa gibi turist cennetlerinin yanı sıra, bu tür konaklama, büyük metropol şehirlerde dış istasyon öğrencileri ve diğer şehirlerden çalışan genç göçmenler arasında popüler hale geliyor.

Misafirler normalde konaklama ücretini öderler, F&B hizmetlerinin kuralları ise ev sahibinden ev sahibine farklılık gösterebilir.